O Love the Doc czyli wstępniak

Love the Doc to zbiór autorskich, a zatem subiektywnych tekstów będących efektemmoich zainteresowań szeroko rozumianym dokumentalizmem – dziedziną, która dawno przestała ograniczać się do kinowego czy telewizyjnego ekranu.

Dokument porzucił swoją rolę ubogiego krewnego fabuły, ze względu na swój skromny metraż stojącego do niedawna w jednym rzędzie z niszowym filmem animowanym. Z kameralnej formy przeistoczył się w spektakularne widowisko, gromadzące przed ekranem sporą publiczność. Opanował telewizję, gdzie podporządkował sobie nawet niektóre formaty fikcyjne, a także kino, w którym na stałe zagościł w wersji pełnometrażowej. O eksplozji produkcji dokumentalnej świadczy ilość poświęconych gatunkowi festiwali i dedykowanych mu sekcji rosnących jak grzyby po deszczu. Skutecznie opanowuje też sąsiednie dziedziny ekspresji artystycznej. Wkroczył do galerii, stając się jednym z ważnych trendów w sztuce współczesnej. Od jakiegoś czasu panoszy się po internecie, przybierając zupełnie niespodziewane formy dokumentu interaktywnego, stanowiąc coraz chętniej element crossmediów i transmediów.

Współczesny dokument przypomina laboratorium badawcze nad opowiadaniem i formą audiowizualną. W tej dziedzinie prowadzi się eksperymenty z wykorzystaniem i przenikaniem się różnych mediów i platform; wykorzystuje się zaangażowanie odbiorców, ich gotowość partycypacji w proces twórczy. Dokument jest nieuchwytny, wymyka się wszelkiej próbie definicji poza tą najbardziej ogólną, którą zaproponował jeszcze Grierson, głoszącą, że jest on twórczą interpretacją rzeczywistości.

Katarzyna Boratyn


Love the Doc powstał i w okresie lipiec – grudzień 2013 był realizowany w ramach stypendium z Funduszu Promocji Twórczości.

MKiDN


Podziękowania:

Urszula Śniegowska – American Film Festival,
Maciej Nowicki – MFF Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie,
Małgorzata Jurko, http://malgorzatajurko.info

Print Friendly